Сторно – нова дума в счетоводството
Сторно – нова дума в счетоводството. Но независимо от теорията, записът предполагал наличието на координати и това от своя страна направи възможно използването на шахматната форма на двойно въвеждане в счетоводството.
(В този случай кредитът обикновено се разглежда като аргумент, а дебитът като функция.)
Първи подобрения в счетоводството във връзка с разглежданото
Напредъкът на науката е свързан с икономията на усилията. Ако стоките и контейнерите са били получени, тогава е било необходимо да се дебитира сметката за стоки, да се кредитират доставчиците и да се дебитира сметката за контейнери, като отново се кредитират доставчиците.
През 1586 г. се появяват сложни транзакции, при които се дебитира една сметка и се кредитират няколко сметки, или се дебитират няколко сметки и се кредитира една сметка. Такива сделки бяха предложени от италианския счетоводител А. ди Пиетро. В този случай те започнаха да пишат:
Дебит „Стоки“
Дебит „Контейнер“ Кредит „Разплащания с доставчици и изпълнители“
Оттогава те са широко използвани в счетоводството. Те са логични и убедителни.
Нов подход в счетоводството
Възниква в Германия през 18 век. F. Helwig (1774) обобщава сложно окабеляване и предлага това, което по-късно става известно като сглобяемо окабеляване. Да вземем нашия пример, но да приемем, че стоките се отчитат не по себестойност, не по покупни цени, а по продажни цени.
В този случай нашите записи ще изглеждат така:
Дебитни „Стоки“ Дебитни „Контейнери“
Кредит „Разплащания с доставчици и изпълнители“
Кредит „Търговска надценка“
Дори и ако у нас нас такива записи не се правят, тъй като в този случай се губи пряката кореспонденция между сметките, което прави невъзможно съставянето на оборотна ведомост в счетоводството. Но в същото време, било то Германия или САЩ, такива записи се срещат навсякъде в счетоводството.
Сторно – нова дума в счетоводството
Сторно е италианска дума и буквално означава прехвърляне на сметка. Но не самата дума е важна, а методът, който означава. Обикновено се нарича метод на червено обръщане.
Това е голямо постижение на забележителния руски счетоводител А.А. Берети (1889).
Идеята за сторниране в счетоводството (сторниране на записи) или както каза Берети – цветен проводник първоначално беше, че ако счетоводителят направи осчетоводяване.
Координати в счетоводството
Сторнираните записи отвориха възможностите на два квадранта на счетоводство. Обаче, където са двама, има още двама, т.е. говорим за реални координати, които демонстрират четири информационни квадранта.