Основни характеристики на спирачната течност
Основни характеристики на спирачната течност. Основата на съвременните, най-често срещаните спирачни течности са полигликолите и техните естери. Силиконите се използват много по-рядко. В комплекса от добавки някои от тях предотвратяват окисляването на спирачната течност от атмосферния кислород и при силно нагряване, докато други предпазват металните части на хидравличните системи от корозия.
Основни характеристики на спирачната течност
Основни свойства
Точка на кипене
Колкото по-високе е, толкова по-малка е вероятността в системата да се образува парна брава. Когато колата спира, работните цилиндри и течността в тях се нагряват. Ако температурата надвиши допустимото ниво, спирачната течност ще закипи и ще се образуват мехурчета пара. Несвиваемата течност ще стане „мека“, педалът ще „потъне“ и колата няма да спре навреме.
Колкото по-бързо се движи колата, толкова повече топлина ще се генерира при спиране. И колкото по-интензивно е забавянето, толкова по-малко време ще остане за охлаждане на цилиндрите на колелата и захранващите тръби. Това е характерно за често, продължително спиране, например в планински райони и дори по равни магистрали, натоварени с трафик, с рязък, „спортен“ стил на шофиране. Внезапното кипене на спирачната течност е коварно, защото водачът не може да предвиди този момент.
Работната температура на спирачната течност варира от – 50 (с автомобил, паркиран в силен студ) до + 150 при шофиране по планински пътища.
И така, какво се случва, когато спирачната течност заври?
Парните мехурчета изместват част от нея в разширителния резервоар на главния цилиндър. Системата остава пълна с течност, смесена с мехурчета пара. Но ако самата течност е несвиваема, то микроскопичните мехурчета са също толкова свиваеми. И сега предаваното налягане ще се насочи основно към компресиране на мехурчетата в целия им обем. Как ще изглежда за водача: педалът на спирачката ще стане мек, ще потъне и няма да има спиране.
Точката на кипене на спирачната течност директно зависи от съдържанието на вода в нея и намалява с увеличаване на концентрацията. Следователно спирачната течност трябва да има минимална хигроскопичност (абсорбция на влага). В допълнение, влагата в системата насърчава корозията на цилиндрите, а при студено време – образуването на ледени тапи.
Наличието на само 2-3 процента вода в спирачната течност намалява нейната точка на кипене с приблизително 70 градуса. На практика това означава, че при спиране DOT-4 например ще кипи без нагряване до 160 градуса, докато в „сухо“ (т.е. без влага) състояние това ще се случи при 230 градуса. Последствията ще бъдат същите, както ако въздухът попадне в спирачната система: педалът става твърд и спирачната сила рязко отслабва.