Върху какви основи може да се полага микроцимент
Микроциментът може да се нанася върху почти всякакъв вид основа: циментова замазка, саморазливна замазка, терако, мрамор, плочки, гипс или гипсокартон. Микроциментът може да се нанася и върху вертикални и хоризонтални повърхности, във вътрешни и външни пространства. Универсалност, с която можем да създадем микроциментови стълби, микроциментови бани, микроциментови кухни и дори микроциментови басейни. Да, микроциментът не може да се нанася върху естествено дърво или опори, образувани от парчета, които могат да се разширяват по различен начин.
Свойства на микроциментът
Едно от основните свойства на микроцимента е неговата висока адхезия. Благодарение на това е възможно нанасянето на микроцимент върху плочките, ускорявайки ремонтите и избягвайки премахването на оригиналното покритие. Стига плочките да са твърди и да не се разхлабват. В тези случаи е необходимо да се използва мрежата за поддържане на опората.
Оптимални условия и състояние на повърхността, която ще се покрива
Подготовката на основата е толкова важна, колкото и нанасянето на микроцементо. Ако основата не отговаря на необходимите условия, няма да можем да приложим микроцимента с гаранции. Повърхността трябва да е равна, консолидирана, без замърсявания и с ниво на влажност под 5%.
Ако основата, върху която ще се полага микроциментът, е хоросан, той трябва да е втвърдил поне четири седмици преди нанасянето на микроцимента, за да се контролират евентуални пукнатини, които могат да се появят по време на процеса на втвърдяване.
Микроцемент писцина
Има разработена линия от двукомпонентен микроцимент, предназначена изключително за пространства в постоянен контакт с вода, като например плувни басейни. Микроциментовите басейни са тенденция и ще продължават да бъдат такива, поради многото предимства на това декоративно покритие.
Върху естествено дърво или паркет
Паркетът или подът от естествено дърво имат голям брой фуги, дъските се разширяват в различни посоки, причинявайки трудно овладяеми напрежения, което може да причини пукнатини в покритието, така че не са подходящи за директно нанасяне на микроцимент върху тях. В тези случаи е необходимо да се повдигне съществуващият под и да се подготви основата преди полагане на продукта.