Видове добавки за бензин

Видове добавки за бензин. Съвременният бензин е сложна смес от въглеводороди, към която често се добавят специални добавки. Това се прави както от производителя на етапа на производство, така и от самия собственик на автомобила директно по време или след зареждане с гориво.

Използването на такива добавки, в зависимост от състава, осигурява следните ефекти:

Защита на горивната система от корозия;

Подобряване на условията за работа на двигателя;

Изместване на водата от резервоара за гориво;

Почистване на горивната система от замърсяване;

Повишаване на октановото число на горивото и качеството на последното.

Важно е да се разбере, че те играят по-скоро превантивна роля, повишавайки издръжливостта и стабилността на двигателя и горивната система. Например, ако последният е силно замърсен, тогава добавките за почистващи препарати могат да влошат ситуацията, тъй като чужди твърди частици ще се движат през горивната система и в крайна сметка ще запушат каналите. За да предотвратите проблеми, препоръчително е да поддържате резервоара за гориво чист или първо да го измиете. Това ще предотврати по-нататъшно замърсяване на цялата система, тъй като мръсотията, ръждата и други твърди частици няма да отидат никъде и не могат да бъдат разтворени от добавки поради тяхната химическа инертност.

Видове добавки за бензин

Можем да ги разделим на следните 3 групи:

  • За почистване;
  • Влагоуловители;
  • Октанови коректори.

Почистващите добавки в бензиновото гориво се използват за отстраняване на замърсители от тръбопроводи, горивни камери, бутални пръстени и всмукателни клапани на двигателя. Те дават добри профилактични резултати, когато се използват поне веднъж на всеки 30 000 километра.

Изсушителите като добавки за бензин се използват за отстраняване на вода от резервоара за гориво, която се натрупва там поради използването на нискокачествено дизелово гориво или бензин и образуването на конденз. За да предотвратите последното, препоръчително е винаги да поддържате резервоара за гориво пълен (това важи особено за студения сезон).

Алтернатива на такива добавки е обикновеният изопропилов алкохол, който се добавя в размер на 100 грама на всеки 20 литра бензин. Допълнителен ефект тук ще бъде почистването на запалителните свещи, което ще направи двигателя да работи по-равномерно поради появата на искра в точния момент от цикъла.

Октановите коректори служат за намаляване на детонацията и увеличаване на реалното октаново число на горивото до 20 единици, което драстично увеличава мощността на двигателя.

Помислете за добавките към бензина

Продукт, който ви позволява да регулирате нискокачественото гориво до желаното ниво за двигателя за няколко минути. За да отговорите на всички въпроси, които имат шофьорите, е необходимо да разберете коя добавка да изберете, за какъв вид бензин е подходящ този продукт, кога, как и дали, както съветват производителите, винаги можете да използвате такъв продукт.

Да започнем със състава и принципа на действие

Добавката се състои от високооктанов компонент, метил трет-бутилов етер, комбиниран в специална пропорция.

Добавките към горивото повишават устойчивостта на бензина към детонация – тоест способността му да се възпламенява в горивната камера и намаляват летливостта на бензиновата смес. Такива продукти регулират процеса на изгаряне на горивото, предотвратявайки предварителното запалване и по този начин премахвайки ненужното натоварване от двигателя. Те също така осигуряват достатъчна мощност за пълно изгаряне на горивото.

Резултати от използването на бензинови добавки:

Основното свойство е, че октановото число на горивото се увеличава до стандарта на двигателя;

Съответно, подобрявайки качеството на горивото, добавката осигурява устойчивост на експлозивно изгаряне на горивото – детонация;

Намаляване на разхода на гориво поради регулиране на неговото изгаряне и повишаване на ефективността на двигателя; При липса на процес на „експлозия“ на бензин, сажди, въглеродни отлагания и въглеродни отлагания не се отлагат върху частите;

Изгаряйки равномерно, горивото не отделя вредни вещества чрез отработените газове.